Leczenie mukowiscydozy

Leczenie mukowiscydozy
5 (100%) 5 głosów
Mukowiscydoza to bardzo groźna choroba genetyczna, na którą nie został wynaleziony nadal skuteczny lek. Leczenie mukowiscydozy skupia się na łagodzeniu jej objawów, co pozwala jednocześnie na wydłużenie życia. Jeszcze 20-30 lat temu osoby chore na mukowiscydozę dożywały do zaledwie 10. roku życia. Obecnie, dzięki znacznemu postępowi w medycynie, na porządku dziennym można spotkać przypadki osób chorych na mukowiscydozę, które przeżywają 30, a nawet 40 lat. Jak leczyć mukowiscydozę? W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, ale także fizjoterapię. W silniejszych stadiach choroby konieczne jest już jednak leczenie operacyjne.

Farmakologiczne leczenie mukowiscydozy

Jak się leczy mukowiscydozę za pomocą środków farmakologicznych? W farmakologicznym leczeniu mukowiscydozy korzysta się z antybiotyków, a także ze środków, które rozszerzają oskrzela i rozrzedzają śluz. Pozwalają one na poprawę samopoczucia osoby chorej w trakcie dnia, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności, jak i w nocy, umożliwiając odpoczynek bez przebudzania się.

Oprócz zaburzeń pracy układu oddechowego, mukowiscydoza stosunkowo często przejawia się także problemami w pracy układu pokarmowego. W tym przypadku w leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, bogate w witaminę A,D,E i K, połączone z odpowiednią dietą.

Fizjoterapia przy mukowiscydozie

Fizjoterapia przy mukowiscydozie nastawiona jest na usunięcie zalegającej w oskrzelach wydzieliny za pomocą inhalacji (z wykorzystaniem sprężonego powietrza lub ultradźwięków), drenażu oraz ćwiczeń fizycznych. Fizjoterapeutyczne metody leczenia mukowiscydozy są naturalnym uzupełnieniem farmakoterapii. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dostosować je do wieku oraz stanu zdrowia osoby chorej na mukowiscydozę, by móc jej pomóc, a nie zaszkodzić.

Operacyjne leczenie mukowiscydozy

Operacyjne leczenie mukowiscydozy jest konieczne w przypadku tak dużej degradacji płuc, która mocno ogranicza szanse przeżycia w najbliższych 2 latach. Leczenie operacyjne polega na przeszczepie płuc. Obecnie rokowania co do znacznego przedłużenia życia po takim przeszczepie nie są co prawda bardzo optymistyczne, gdyż w ciągu 15 lat po przeszczepie 2/3 pacjentów umiera, ale rozwój technologii w dziedzinie transplantologii sprawia, że z roku na rok statystyki w tej kwestii poprawiają się.

Niezwykle istotne przy leczeniu mukowiscydozy jest wsparcie osoby chorej przez jej bliskich. W ten sposób można sprawić, że będzie się czuła ona komfortowo także przy stosowaniu metod wymagających dużej ingerencji dla organizmu. Połączenie różnych metod leczenia mukowiscydozy może znacząco wpłynąć na wydłużenie długości życia, choć zdarza się, że nawet pomimo dużego wysiłku osoba chora na mukowiscydozę może nie dożyć do 30-40 lat ze względu na komplikacje w leczeniu, spowodowane przez różnego rodzaju infekcje bakteryjne i wirusowe. Dla osoby chorej na mukowiscydozę nawet najdrobniejsze przeziębienia są bowiem bardzo groźne dla życia. Nie da się w pełni zapewnić odpowiedniego poziomu zabezpieczenia przed nimi chorych na mukowiscydozę osób.