Mukowiscydoza a długość życia

Mukowiscydoza a długość życia
4.6 (92%) 5 głosów
Mukowiscydoza to bardzo groźna choroba genetyczna, która nie tylko wpływa na jakość życia, ale także na jego długość. Procesy, które zachodzą w organizmie przy tej chorobie powodują, że zostaje ono w znaczący sposób skrócone. Niestety, tak jak w przypadku nowotworów, nadal nie zostało nadal wynalezione lekarstwo, które wyleczyłoby osobę chorą na mukowiscydozę.

Mukowiscydoza a długość życia w Polsce i na świecie

Mukowiscydoza długość życia skraca, ale ciężko jest jednoznacznie powiedzieć na ile w konkretnym przypadku. Dużo jest tutaj uzależnione od indywidualnych cech organizmu i sposobu prowadzenia terapii. Jeszcze około 20 lat temu mukowiscydoza była wyrokiem i tragedią dla rodziców. Zazwyczaj dzieci z taką diagnozą umierały bowiem około 10. roku życia.

W dzisiejszych czasach, ze względu na postęp w medycynie, osoby chore na mukowiscydozę żyją średnio około 40 lat. W Polsce średni wiek osób, które chorują na mukowiscydozę, jest nieco mniejszy i wynosi około 30 lat. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły. Bywa, że osoba, która cierpi na mukowiscydozę, żyje nieco dłużej, ale zdarzają się także przypadki znacznie wcześniejszych zgonów.

Od czego zależy długość życia przy mukowiscydozie

Długość życia przy mukowiscydozie zależy do tego czy stosowane jest odpowiednie leczenie osoby chorej. Bardzo dużo zależy tutaj od jej bliskich. Sprawowanie właściwej opieki nad osobą chorą na mukowiscydozę, polegające na podawaniu jej antybiotyków rozrzedzających wydzielinę zalegającą w oskrzelach i jej oklepywaniu, a także na stosowaniu odpowiedniej, wysokoenergetycznej diety oraz podawaniu witamin z grupy A, D, E i K przy objawach ze strony układu pokarmowego, pozytywnie wpływa na rokowania co do długości życia.

Należy pamiętać, że leczenie mukowiscydozy nie należy do najprostszych ze względu na konieczność ponoszenia bardzo wysokich kosztów antybiotykoterapii. Szacuje się, że w polskich warunkach same lekarstwa pochłaniają od około tysiąca do nawet trzech tysięcy złotych miesięcznie. Część leków jest bowiem refundowana tylko częściowo, a na część refundacja w ogóle nie przysługuje. Oczywiście jest możliwość leczenia mukowiscydozy najtańszymi zamiennikami popularnych leków, które są refundowane. Niemniej jednak, oszczędności w leczeniu mukowiscydozy mogą się poważnie odbić na długości życia osoby chorej.

Równie ważne jest to, w jakim środowisku funkcjonuje osoba chora na mukowiscydozę. Należy pamiętać o tym, że wysyłając dziecko chore na mukowiscydozę do szkoły publicznej, można je narazić na zaostrzenie się objawów choroby ze względu na to, że będzie ono narażone na kontakt z zaziębionymi rówieśnikami. Rolą rodziców i szkoły jest zapewnienie odpowiednich udogodnień dziecku choremu na mukowiscydozę. Jeśli nie ma takich możliwości, rodzice dziecka chorego powinni zdecydować się na nauczanie indywidualne. W ten sposób można ochronić dziecko przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi i wpłynąć na wydłużenie jego życia.

Nie wszystkie osoby dorosłe chore na mukowiscydozę mogą normalnie pracować. Ważna jest tutaj dokładna konsultacja lekarska, gdyż praca osoby chorej na mukowiscydozę może się bardzo negatywnie odbić na rokowaniach co do długości życia.