Mukowiscydoza u niemowląt

Mukowiscydoza u niemowląt
5 (100%) 5 głosów
Mukowiscydoza jest nadal poważnym i nieuleczalnym schorzeniem. Jednak dzięki osiągnięciem nowoczesnej medycyny, możliwa jest skuteczna terapia, która pozwala na skuteczne minimalizowanie objawów schorzenia. Istotne jest, by jak najwcześniej wykryć mukowiscydozę u noworodków i niemowląt, ponieważ w ten sposób można szybko wdrożyć odpowiednią kurację, która zapobiega poważnym konsekwencjom. Jak objawia się mukowiscydoza u niemowląt i co można zrobić po wykryciu tej choroby?

Objawy mukowiscydozy u niemowląt

Pierwszym objawem mukowiscydozy jest kaszel. W przypadku niemowląt ten symptom choroby nie musi być stały – początkowo może być to zapalenie oskrzeli. Jeśli ta infekcja powtarza się, jest to bardzo niepokojący objaw, mogący wskazywać na początki mukowiscydozy. Z czasem zapalenie oskrzeli staje się przy tej chorobie stanem przewlekłym i doprowadza do przykrych dolegliwości, takich jak duszność.

Mukowiscydoza u niemowlaków może przejawiać się także dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. W przypadku mukowiscydozy kłopoty dotyczą zazwyczaj trzustki, ale rzutuje to także na dalsze części przewodu pokarmowego. U niemowląt objawia się to między innymi dziwnym wyglądem stolca oraz „napuchnięciem”. Złe działanie przewodu pokarmowego u niemowląt w przypadku mukowiscydozy może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przede wszystkim brak właściwej kuracji może sprawić, że dziecko nie będzie się rozwijać. Choroba uniemożliwia bowiem właściwe przyswajanie pokarmów. Jeśli niemowlę nie przybiera na wadze, może to świadczyć o mukowiscydozie. W cięższych przypadkach mukowiscydozy już u dziecka w łonie matki może dojść do niedrożności jelit, które musi być leczone operacyjnie.

Mukowiscydoza u niemowlaka nie musi początkowo objawiać się dość wyraźnie. Powyżej podane objawy występują jednak w większości przypadków i warto jest zwracać na nie uwagę. Kolejnym objawem, który pojawia się w przypadku mukowiscydozy, jest obfite pocenie się. Dodatkowo pot ten ma bardzo słony smak. Warto pamiętać, że pojedynczy przypadek tego typu nie musi jeszcze świadczyć o chorobie. Jednak, jeśli sytuacja się powtarza, konieczne jest przeprowadzenie badania. Test na mukowiscydozę obejmuje między innymi kilkakrotne badanie potu.

Dziedziczenie mukowiscydozy

Mukowiscydoza może być chorobą dziedziczną. Dlatego też w przypadku, gdy jeden z rodziców jest cierpi na to schorzenie, konieczne jest zbadanie niemowlęcia pod tym kątem zaraz po narodzinach. Prawdopodobieństwo, że niemowlę w podanym przypadku będzie chore na mukowiscydozę jest dość wysokie. Wynika to z faktu, że wiele osób jest nosicielem wadliwego genu, nie zdając sobie z tego sprawy. Nosiciele nie chorują na mukowiscydozę, jednak mogą przekazać tę chorobę potomstwu.

Leczenie mukowiscydozy u niemowląt wymaga stałych zabiegów oraz specjalnej diety. Niemowlę powinno być poddawane specjalnym inhalacjom i masażom, które pozwalają na pozbycie się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny. Niezbędne jest również wprowadzenie odpowiedniego mleka – dieta musi być bardziej kaloryczna, niż w przypadku zdrowych niemowląt.