Mukowiscydoza zakaźna

Mukowiscydoza zakaźna
5 (100%) 4 głosów
Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną. Jest powodowana przez mutację genów, która może być dziedziczona. Jakie mogą być objawy tego schorzenia i w jaki sposób mogą żyć osoby, które są dotknięte tą chorobą?

Mukowiscydoza bywa niekiedy uważana za chorobę zakaźną. Wynika to z objawów, które przypominają często infekcję dróg oddechowych. Częste odkrztuszanie, na przykład w przypadku dziecka, które chodzi do przedszkola, bywa niepokojące dla rodziców innych podopiecznych. Tymczasem, obecnie dzieci cierpiące na mukowiscydozę mogą uczęszczać do przedszkola tak samo, jak dzieci zdrowe. Zakaźna mukowiscydoza nie istnieje – objawy tej choroby nie powinny pojawić się u zdrowych dzieci na skutek kontaktu z chorym dzieckiem.

Mukowiscydoza u małych dzieci

Początkowe objawy mukowiscydozy często kojarzone są z infekcją. Częsty i uciążliwy kaszel bywa objawem zapalenia oskrzeli, jednak jeśli to schorzenie pojawia się u osoby z mukowiscydozą, zazwyczaj ma ono cięższy przebieg. U małych dzieci objawem mukowiscydozy są częste zapalenia oskrzeli lub płuc. Bywa to zazwyczaj wynikiem zakażenia szczepem bakterii, który jest odporny na typowe środki farmakologiczne. Szczep ten jest też zazwyczaj odpowiedzialny za późniejsze zniszczenie płuc.

Zarówno u małych dzieci, jak i u osób dorosłych, mukowiscydoza daje również inne objawy. Jednym z nich jest bardzo słony pot. Badanie stężenia soli w pocie to jedna z metod diagnozowania mukowiscydozy, zarówno u noworodków, jak i u nieco starszych dzieci. Objawem tego schorzenia jest również słaby rozwój dziecka. Brak przybierania na wadze, pomimo apetytu, może wskazywać na problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Tak często dzieje się właśnie w przypadku mukowiscydozy, gdy zagęszczony śluz utrudnia działanie enzymów trawiennych.

Dorosłe osoby chore na mukowiscydozę

Dorosłe osoby, chore na mukowiscydozę, mogą nauczyć się zawodu oraz podjąć pracę. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ bywa, że objawy choroby uniemożliwiają normalne życie. Lekarze jednak zgadzają się co do tego, iż aktywność zawodowa jest istotnym punktem terapii. Osoba chora na mukowiscydozę nie może jednak wybrać dowolnego zawodu. Niewskazane są zwłaszcza prace fizyczne, które nasilają duszności i inne objawy choroby, takie jak zmęczenie.

Co jest przyczyną mukowiscydozy?

Jak już wspomniano wyżej, zakażenie mukowiscydozą nie jest możliwe. Jednak osoby cierpiące na to schorzenie muszą mieć świadomość, że mukowiscydoza może być dziedziczona. Także osoby, które nie mają objawów choroby, mogą być nosicielami zmutowanego genu. W tym drugim przypadku często nie jest możliwe stwierdzenie, czy dana osoba rzeczywiście jest nosicielem, ponieważ istnieje wiele genów, których uszkodzenie może być przyczyną objawów choroby.

Obecnie trwają prace nad skuteczną szczepionką genetyczną, która pozwoliłaby na naprawę uszkodzonego genu, co powinno zlikwidować nie tylko objawy, ale również przyczynę choroby. Prace dotyczą również bardziej skutecznych leków, które ułatwiłyby samoczynne oczyszczanie dróg oddechowych poprzez rozrzedzenie śluzu.