Objawy mukowiscydozy u dzieci

Objawy mukowiscydozy u dzieci
5 (100%) 10 głosów
Mukowiscydoza to obecnie nieuleczalna choroba genetyczna. Warto jednak pamiętać, że wczesne jej wykrycie pozwala na zmniejszenie objawów schorzenia oraz na przedłużenie życia osoby chorej. W jaki sposób mogą przebiegać objawy mukowiscydozy u dzieci i co należy zrobić w przypadku podejrzenia tej choroby?

Mukowiscydoza – objawy u dzieci

Obecnie mukowiscydoza coraz częściej jest wykrywana już w okresie niemowlęcym. Może się jednak zdarzyć, że konkretna postać choroby przebiega bez charakterystycznych objawów, co może opóźnić jej rozpoznanie. Podstawowym symptomem mukowiscydozy w takim przypadku są częste infekcje dolnych dróg oddechowych. Niepokojące są zwłaszcza przewlekłe zapalenia oskrzeli, które mogą być powodem duszności i astmy. U chorych z mukowiscydozą bardzo często występują infekcje konkretnymi drobnoustrojami. Często wykorzystuje się ten fakt w diagnozie tej choroby – jeśli w posiewie znajdują się charakterystyczne bakterie, może być to potwierdzeniem mukowiscydozy.

Objawy mukowiscydozy u dziecka związane są także z przewodem pokarmowym. Złe wchłanianie oraz zbyt gęsty sok trzustkowy sprawiają, że pojawiają się nie tylko problemy z odpowiednim wyglądem stolca, ale również z prawidłowym ogólnym rozwojem. Problemy z przyswajaniem wartości odżywczych rozwiązuje się poprzez zastosowanie kalorycznej i wysokobiałkowej diety. Istotne jest jednak to, by taki sposób odżywiania został wprowadzony jak najwcześniej. Im później choroba zostanie wykryta, tym mniejsza szansa na prawidłowy rozwój. Osoby z łagodną, ale niewykrytą mukowiscydozą są niższe i chudsze od zdrowych rówieśników. W cięższych przypadkach nieprawidłowości są znacznie bardziej widoczne – stan zdrowia może uniemożliwić normalne uczęszczanie na zajęcia w szkole.

Mukowiscydoza – jak ją leczyć?

Samodzielne leczenie mukowiscydozy nie jest możliwe. Tylko prawidłowa terapia pozwala na znaczne przedłużenie życia osoby chorej. Duże znaczenie ma stosowanie inhalacji oraz specjalnych masaży. Istotne są również odpowiednie techniki odkrztuszania, pozwalające na efektywne pozbywanie się gęstej wydzieliny z dróg oddechowych. Takie działanie pozwala często na uniknięcie dolegliwości oraz dodatkowych infekcji, niebezpiecznych dla osób z mukowiscydozą.

Oprócz terapii udrożniającej drogi oddechowe, niezbędne jest zastosowanie również specjalnej diety, która pozwala na uzyskanie witamin i składników odżywczych. Oprócz wspomnianych wyżej kalorii i białka, codzienne posiłki muszą być wzbogacone o suplementy diety. W przypadku tego schorzenia, źle wchłaniają się z pokarmów witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego konieczne jest przyjmowanie ich w formie preparatów.

Przed posiłkami niezbędne jest podawanie enzymów. Naturalnie są one produkowane przez trzustkę, jednak w przypadku tego schorzenia zgęstnienie wydzieliny uniemożliwia prawidłowe działanie tych substancji. Pomimo zastosowania leczniczych środków nawet w przypadku starszego dziecka nadal może dojść do zaczopowania jelit, na szczęście jednak takie przypadki są bardzo rzadkie.