Pneumokoki – szczepić czy nie?

Pneumokoki – szczepić czy nie?
5 (100%) 4 głosów

Pneumokoki to bakterie, które mogą być przyczyną infekcji i groźnych powikłań, zwłaszcza u dzieci. W jaki sposób można się przed nimi chronić i kto oprócz dzieci powinien poddać się szczepieniu?

Obecnie szczepionka przeciwko pneumokokom staje się obowiązkowa w wielu krajach. Dlaczego szczepionka pneumokoki stała się tak istotna? Wydaje się obecnie, że bakterie nie stanowią już takiego zagrożenia, skoro można zastosować antybiotyk. Tymczasem niektóre szczepy pneumokoków są odporne na leczenie tego typu, co może prowadzić do śmierci pacjenta. Co warto wiedzieć o pneumokokach i możliwościach ochrony przed tymi drobnoustrojami?

Czym są pneumokoki

Pneumokoki to bakterie, które są obecne praktycznie wszędzie. Bardzo łatwo przenoszą się drogą kropelkową od osoby, która jest zakażona i ma pełne objawy choroby. Schorzenie może przenosić się również od osób, które nie wiedzą, że mają w sobie te drobnoustroje. Dlatego tak istotne jest, by chronić małe dzieci przed kontaktem z ludźmi, którzy w danym momencie mają objawy przeziębienia – ponieważ przy zakażeniu pneumokokami może pojawiać się właśnie taka dolegliwość.

Pneumokoki – objawy

Po czym można rozpoznać zakażenie pneumokokami? W przypadku takich bakterii, jak pneumokoki objawy mogą być nieswoiste i wtedy nie wskazują one bezpośrednio na możliwą przyczynę dolegliwości. U dzieci może pojawić się przede wszystkim podwyższona temperatura, wymioty i biegunka. Podobne objawy może dawać wirus grypy żołądkowej, jednak infekcja wywołana pneumokokami wymaga podania antybiotyku, podczas gdy zakażenie wirusem leczy się objawowo i w tylko w razie potrzeby przeprowadza się w szpitalu dodatkowe nawodnienie.

Powikłania pneumokoków

Źle rozpoznana infekcja pneumokokami może zakończyć się powikłaniami. Należą do nich między innymi zapalenie opon mózgowych oraz sepsa – uogólnione zakażenie organizmu, które poważnie zagraża życiu.

Na zakażenie pneumokokami u dzieci należy uważać zwłaszcza w przypadku infekcji spowodowanej wirusem grypy. Badania dowodzą, że wirusy grypy mogą unieszkodliwiać komórki odpornościowe organizmu w taki sposób, że pneumokokom łatwiej jest zaatakować. Dlatego jeśli nietypowe objawy pojawią się zaraz po tego typu infekcji, warto jest udać się do lekarza.

Czytaj też: http://abcpneumokokow.info.pl/pneumokoki-i-meningokoki/

Szczepionka na pneumokoki

Szczepionka na pneumokoki jest obecnie jedynym skutecznym zabezpieczeniem przeciwko tym drobnoustrojom. Warto jednak pamiętać, że jeszcze nie stworzono szczepionki przeciwko wszystkim szczepom pneumokoków. Szczepionka, która jest podawana niemowlętom, działa przeciwko siedmiu odmianom pneumokoków. W późniejszym wieku stosowane są szczepionki, które działają przeciwko większej liczbie odmian. Dlatego też w przypadku szczepienia dzieci, w różnym wieku mogą być zastosowane odmienne preparaty.

Szczepienie na pneumokoki jest obecnie obowiązkowe w przypadku niemowląt. Jednak warto poddać się szczepieniu także wtedy, gdy w domu znajduje się małe dziecko. Szczepieniu powinny poddać się także osoby, które pracują w żłobku lub przedszkolu, ponieważ, jak już wyżej wspomniano, wiele osób może być nieświadomymi nosicielami pneumokoków.