Szczepionka na wirusa HPV

Szczepionka na wirusa HPV
5 (100%) 6 głosów

Skuteczność szczepionki na wirusa HPV? Nowotwór szyjki macicy należy do kilku najczęściej występujących nowotworów. Jest to choroba niezwykle poważna, może być nawet śmiertelna. Trzeba więc zrobić wszystko, aby nie dopuścić do jej powstania. Skutecznym na to sposobem jest wykonana w odpowiednim czasie szczepionka na wirusa HPV.

Wirus HPV a nowotwór szyjki macicy

Jak się okazuje, wirus HPV to główny winowajca powstawania tego typu nowotworu. Prowadzi on do jego powstania, jeśli tylko trafi na sprzyjające okoliczności. Warto zauważyć, że nie zawsze wirus HPV powoduje raka, jednak zawsze rak szyjki macicy spowodowany jest właśnie przez ten wirus. Z tego właśnie powodu coraz popularniejsza staje się szczepionka na HPV.

Więcej na ten temat: http://rakszyjkimacicy.net.pl/

Przed czym jeszcze chroni szczepionka HPV?

Warto zauważyć, że nowotwór nie jest jedyną konsekwencją zarażenia się przez pacjenta wirusem HPV. Inne konsekwencje są całe szczęście zdecydowanie mniej poważne, jednak nie oznacza to, że nie należy ich unikać. Chodzi tu przede wszystkim o kłykciny kończyste, dolegliwość dla wielu wyjątkowo wstydliwą. Kłykciny pojawiają się w okolicach sromu, u mężczyzn natomiast w okolicach prącia lub moszny i mają postać białych wypustek.

Kiedy i u kogo wykonać szczepionkę?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o wiek wykonania szczepionki. Niemniej jednak, zdecydowanie lepiej jest ją wykonać wcześniej niż później. Uważa się, że najlepiej, aby szczepionka na wirusa HPV była podawana dziewczynkom kończącym podstawówkę. Dlaczego jest to najlepszy czas? Przede wszystkim chodzi o to, że szczepionka na HPV powinna być podawana jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. W wieku 12 czy 13 lat prawdopodobnie żadna dziewczynka nie jest jeszcze zarażona wirusem HPV.

Jeśli chodzi o kobiety dorosłe, ich szczepienie również rzecz jasna jest możliwe. Niemniej jednak, szczepienie nie ma sensu, a nawet może być niebezpieczne, jeśli dana kobieta jest już zarażona. Z tego względu konieczne jest przeprowadzenie badania wykluczającego istniejącą już infekcję.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wirus HPV stanowi poważny problem nie tylko dla kobiet. Również mężczyźni mogą bardzo cierpieć ze względu na infekcję. Dlatego także coraz więcej mężczyzn decyduje się na szczepionkę HPV. Warto zauważyć, że w niektórych krajach, w których powszechne jest szczepienie na HPV dzieci, szczepione są zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Tym niemniej trzeba pamiętać, ze to kobiecie grozi większe niebezpieczeństwo, jeśli w jej organizmie zacznie rozwijać się wirus HPV. Bardzo często bowiem powstaje z niego nowotwór, co u mężczyzn również się zdarza, jednak są to bardzo sporadyczne przypadki.

Działania profilaktyczne

Szczepionka HPV jest rzecz jasna skutecznym środkiem profilaktycznym. Warto jednak wdrażać w swoim życiu również inne tego typu działania. Przede wszystkim, aby uniknąć zakażenia wirusem HPV, trzeba również unikać ryzykownych zachować seksualnych. Wielu partnerów, czy też seks bez zabezpieczenia, to niektóre z czynników ryzyka zakażeniem wirusem HPV.